Strona główna CfO
Forum Porcupine Tree Forum Porcupine Tree Forum Porcupine Tree
 
plagiaty Stefama (temat zbiorczy)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum CfO - forum Porcupine Tree Strona Główna -> #pozosta?e projekty#
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dbziki
nowicjusz


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 43

PostWysłany: Sro Maj 25, 2016 20:46    Temat postu: plagiaty Stefama (temat zbiorczy) Odpowiedz z cytatem

Tutaj wrzucajcie wszystkie (imo nieco zbyt dorazne i bezposrednie) inspiracje Wilsona. Sam zaczne od wszystkich, ktore znam. W nawiasach podaje nazwy na wypadek, gdyby linki umarly.
https://www.youtube.com/watch?v=qiaF4kuxJco ("Dogs" Flojdow) - Time Flies jak nie patrzec.
https://www.youtube.com/watch?v=5K1gyc9sGRs (Floaty, Foo Fighters) - przywodzi na mysl Drown with me, choc nie dam sobie uciac reki. Luzne skojarzenie.
https://www.youtube.com/watch?v=SEuOoMprDqg - 3 years older, ripoff Rasz Laughing (utwor Xanadu)
https://www.youtube.com/watch?v=uNTZTVadEJw - Voyage 34, faza pierwsza (znowu Flojdzi - Another brick in the wall)
https://www.youtube.com/watch?v=3FEQBk03OhI - Sectarian z ktorej strony nie spojrzec (Hackett - A Tower Struck Down).

Na forum linkowane byly takze pierwowzory utworow Signify oraz Perfect Life, ale nie pamietam wykonawcow. Ktos cos?

Nie chce tutaj osadzac Stefana (co wlasnie robie mimo to), ale wszystkie te dorazne inspiracje to (imo) lekka przesada. Zwlaszcza, ze facet nie zawsze podaje nazwy i zrodla do kawalkow, ktorymi sie inspiruje (nieprzypadkowo i przebiegle zabierajac garsciami z niszowych i niezbyt popularnych zespolow).
Co o tym myslicie? Gdzie jest granica pomiedzy inspiracja, a perfidna zrzyna? Lepiej machnac reka czy rzucic kamieniem? Wiem, ze inspiracje pomiedzy artystami to nic wielkiego, ale nigdy nie widzialem, zeby jakikolwiek innny, cieszacy sie prestizem tworca posuwal sie tak daleko jak SW.
EDIT: nieco za?agodzi?em post - tak jak pisa? turismo cz??? tracków, które brzmi? podobnie do innych, rzeczywi?cie mog?a po prostu powsta? zupe?nie nie?wiadomie. zwlaszcza biorac pod uwage material, ktory przerabia SW (patrz?c na playlisty) - jest tego tyle, ze czasami nie sposob nawet spamietac konkretne utwory. Very Happy
_________________
Dissing Steven Wilson since On The Sunday Of Life.


Ostatnio zmieniony przez Dbziki dnia Czw Maj 26, 2016 0:47, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kashmir23
CfO Beton


Dołączył: 24 Paź 2012
Posty: 1978

PostWysłany: Sro Maj 25, 2016 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holy Drinker- ripoff mojego klocka wpadaacego do sedesu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dbziki
nowicjusz


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 43

PostWysłany: Sro Maj 25, 2016 21:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kashmir23 napisał:
Holy Drinker- ripoff mojego klocka wpadaacego do sedesu.

Zakonczenie Sentimental - plagiat Trains, ktore jest plagiatem pociagu zasuwajacego po szynach (akordy rzeczywiscie ukladaja sie w cos, co przypomina stukot ciufci Very Happy).
Cos wiecej? Cool
_________________
Dissing Steven Wilson since On The Sunday Of Life.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
turismo
bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 291
Skąd: Kraków/Lublin

PostWysłany: Sro Maj 25, 2016 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

linia melodyczna z King Crimsonowego Cirkusa w Raider II, zaraz co? jeszcze znajde Smile


Co do samego Stefanowego "plagiatowania" to mam do tego spory dystans. To co tutaj wrzucilsmy dotychczas to nie s? kopie 1:1 (oprócz tego Cirkusa), wiadomo, brzmi? podobnie, w niektórych przypadkach nawet bardzo podobnie, ale nie oszukujmy si?. Muzyka która wychodzi od danego artysty jest wypadkow? tego co sam s?ucha i jakiego? osobistego wk?adu. Gdyby ktos s?ucha? ca?e ?ycie tylko np AC/DC, a pó?niej postanowi? zrobi? piosenke to na 99% zrobi?by co? co brzmi jak AC/DC. Wydaje mi si? ?e Stefan mo?e by? czasami nawet nie?wiadomy ?e co? co w?asnie nagra? brzmi tak prawie tak samo jak co? innego. Z drugiej strony, nikt normalny nie wyrzuci?by do kosza utworu z którego jest niesamowicie dumny tylko dlatego ?e "akurat ten fragment brzmi podobnie do tego czy tamtego". Wi?c na pewno nie nazwa?bym tego plagiatowaniem. Plagiatowa? i krad? to Jimmy Page, do Stefana a? tak bym si? nie przyczepia?.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
@Hien
Site Admin


Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 5002
Skąd: ?ód?

PostWysłany: Sro Maj 25, 2016 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bior?c pod uwag?, ?e 2/3 numerów Stefana jest lepsze od orygina?ów, to nie ?miem si? czepia?.

Jedna poprawka, inspiracj? dla motywu z Voyage 34 by?o "Inventions for Electric guitar" Ashra Tempel.

I dorzucam rip off, do którego akurat SW otwarcie si? przyzna?, czyli Stars Die - Never Let Go.

Ps. to porównanie z Foo Fighters jest tak od czapy , ?e a? wstyd. Natomiast Time Flies nawi?zuje do Time, sw o tym mówi?, Wes chyba te?.
_________________
dissing Steven Wilson 2013 - 2017
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dbziki
nowicjusz


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 43

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 0:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ps. to porównanie z Foo Fighters jest tak od czapy , ?e a? wstyd

E tam. Zreszt? dawno temu wrzucil to kto? z forum - nie ja na to wpad?em. Mimo to pewne podobie?stwo s?ycha? - zwlaszcza w akordach, tempie i energicznym brzmieniu gitary. To mo?e by? przypadek, ale wcale nie musi.

Cytat:
Natomiast Time Flies nawi?zuje do Time, sw o tym mówi?, Wes chyba te?.

Bez znaczenia - chodzi ogólnie o utwory, które pos?u?y?y Wilsonowi za szkielet i inspiracje do jego w?asnych tracków.

Cytat:
Jedna poprawka, inspiracj? dla motywu z Voyage 34 by?o "Inventions for Electric guitar" Ashra Tempel.

Mój b??d, dzi?ki.

Ma kto? z Was ?ród?o do "zrzynki" Perfect Life i Signify? Jestem pewien, ?e przewija?y si? na forum. Very Happy
_________________
Dissing Steven Wilson since On The Sunday Of Life.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nedved
ma gadane


Dołączył: 29 Paź 2009
Posty: 863
Skąd: Cz?stochowa/Kraków

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 1:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hien napisał:


I dorzucam rip off, do którego akurat SW otwarcie si? przyzna?, czyli Stars Die - Never Let Go.



Ja tam nie s?ysz? Briana Adamsa Laughing


Na The Incident Stefan zrzyna? z The Break-Up for Real No Man.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Tlen
Mrs.Wilson
ma gadane


Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 726

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 8:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

signify - NEU hallogallo https://www.youtube.com/watch?v=EAXYMOgHQI4
btw polecam pos?ucha? Insignificance
Powrót do góry
Zobacz profil autora
@Hien
Site Admin


Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 5002
Skąd: ?ód?

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raider II, to generalnie jeden wielki ho?d dla Lizard.

Ogólnie, SW najwi?cej ?ci?ga? z samego siebie. U?ywaj?c tych samych czterech akordów, mo?na zagra? wi?kszo?? piosenek PT.
_________________
dissing Steven Wilson 2013 - 2017
Powrót do góry
Zobacz profil autora
turismo
bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 291
Skąd: Kraków/Lublin

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 12:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ju? tak si? bawimy to:

Po?owa Incidentu jest na tych samych akordach Very Happy
Normal - identyczny refren co Sentimental Very Happy
Veneno Para Las Hadas - to samo co The Sky Moves Sideways I
Waving - Disappear
Home Invasion - Baby dream in cellophane - Last Chance to Evacuate...

co? si? jeszcze znajdzie
Powrót do góry
Zobacz profil autora
@Hien
Site Admin


Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 5002
Skąd: ?ód?

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 15:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pieniek kiedy? wskaza? utwór Van Der Graaf Generator (dobrze pami?tam?), z którego SW zjecha? Holy Drinkera, ale nie pami?tam co to by?o.
_________________
dissing Steven Wilson 2013 - 2017
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lokator
bywalec


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 355

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 17:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nikt nie wspomnia? jeszcze Oceans Have No Memory?

Stefan zdaje si? kiedy? wspomina?, ?e inspiracj? dla Anesthetize by?o Interior Lulu. Có?, chyba co? nie wysz?o.

Lumionl - Into the Lens
Ancestral brzmi totalnie jak King Crimson
_________________
.

Moje kwazi-muzyczne wymys?y
Powrót do góry
Zobacz profil autora
^redbox
Moderatorzy


Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 2615

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat rzeka.

Pierwsze d?wi?ki Megadeth - Wanderlust kojarz? mi si? z Baby Dream In Cellophane.

https://www.youtube.com/watch?v=BX3OtSS5teU

So-Called Friend zalatuje Tool - Flood.
_________________
SING TO ME RAVEN
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kashmir23
CfO Beton


Dołączył: 24 Paź 2012
Posty: 1978

PostWysłany: Pią Maj 27, 2016 0:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

redbox napisał:
Temat rzeka.

Pierwsze d?wi?ki Megadeth - Wanderlust kojarz? mi si? z Baby Dream In Cellophane.

https://www.youtube.com/watch?v=BX3OtSS5teU

So-Called Friend zalatuje Tool - Flood.

Stefana mo?e troche bronic fakt, ?e Baby Dream in Cellophane wysz?o wczesniej
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Veantur
bywalec


Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 239
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią Maj 27, 2016 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Dbziki"]
Cytat:
Ma kto? z Was ?ród?o do "zrzynki" Perfect Life i Signify? Jestem pewien, ?e przewija?y si? na forum. Very Happy


Perfect Life - https://www.youtube.com/watch?v=DnxGHwDiqWk
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum CfO - forum Porcupine Tree Strona Główna -> #pozosta?e projekty# Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group